Batman v Superman: Adaletin Şafağı (Batman v Superman: Dawn of Justice)

Film Bilgileri


Yapım:2016 - ABD
Tür:Fantastik
Süre:151 dakika
Yönetmen:Zack Snyder
Senaryo:David S. Goyer, Chris Terrio
Yapımcı:Christopher Nolan, Charles Roven
Oyuncular:Henry Cavill, Ben Affleck, Jesse Eisenberg, Gal Gadot, Jeffrey Dean Morgan
IMDb:

 • Film Özeti

  Spiderman ile sinema dünyasında büyük bir kitle yakalayan süper kahraman filmleri bir kaç yıla kadar Marvel'ın tekelinde ilerliyordu. Çizgiroman okumayan film izleyicileri sebebiyle Marvel kitlesi oldukça arttı ve neredeyse bu platformda DC Comics gibi başka bir lider şirketin olduğu dahi bilinmiyordu. Bu söylediklerimin hepsi Türkiye için geçerli. Sonuçta biz süper kahraman filmlerini Marvel ile öğrenmiş ve yıllarca Marvel evrenini izleyerek büyüyen bir nesiliz.

  Son yıllarda DC, sinema evrenine yenilenmiş ve daha ilgi çekici şekilde "Man of Steel" filmi ile yeni bir giriş yaptı. Modern sinema tenikleriyle çekilmiş yeni bir Süperman filmi olan Man of Steel, Marvel'ın sinema dünyasındaki tekelini yıkmaya ve bu yapıya ortak olacağını bariz bir şekilde izleyiciye göstermiş oldu. Böylelikle DC Comics'in de hayranları artmaya başladı. DC devam etti ve sinema dünyasına, "Batman v Süperman: Adaletin Şafağı (Batman v Superman: Dawn of Justice)" filmiyle şaha kalktığını göstermiş oldu.

  Adaletin şafağı filminde, Batman rolünü Ben Affleck'in oynayacağı açıklandı ve bu durum tüm dünyanın hayranlıkla izlediği, Christian Bale'in Batman rolünü üstlendiği, Kara Şövalye (Dark Knight) serisinden sonra, Batman karakterini Ben Affleck'in oynayacağı bilgisi tüm seyirci üzerinde şok etkisi yarattı. Her ne kadar Ben Affleck iyi bir oyuncu olsa da; Christian Bale, Kara Şövalye serisinde oynadığı kusursuz oyunculukla tüm herkesin aklına Batman olarak kazındı ve izleyici için resmen Batman rolüyle bütünleşti. Tüm bu karmaşadan sonra Batman v Süperman: Adaletin Şafağı filminin ilk fragmanı yayınlandı ve tamamen çizgi romana uyarlanmış, Ben Affleck'in oynadığı yeni bir Batman izleyiciye sunuldu. Tüm Christian Bale taraftarları bu yeni Batman karşısında düşüncelerini yavaş yavaş değiştirmeye başladı ve Ben Affleck'in de iyi bir Batman olacağı kanısına vardı. Ardından yeni bir fragman daha yayınlandı ve tüm herkes Ben Affleck'in Batman rolünü çok iyi oynayacağını söylemeye başladı. Christian Bale'in Batman'ini arayan sesler yavaş yavaş yok oldu. 25 Mart 2016 günü Batman v Superman: Adaletin Şafağı filmi yayınlandı. Filmi izleyenler ve eleştirmenler Ben Affleck'in Batman'inin gelmiş geçmiş en iyi Batman olduğunu söyledi.

  Filmin konusu, çizgi romanda olduğu gibi sinemaya uyarlanmış ve yenilenen DC evreninde tekrar Bruce Wayne'in nasıl Batman olduğunu anlatmak yerine, Bruce Wayne'in küçük küçük hatırlamalarıyla izleyiciye sunulmuş. Film genel olarak Batman üzerine kurulmuş. Man of Steel filminde Süperman'in savaştığı şehrin yıkıldığı tarihten 2 yıl sonrasını anlatıyor. Bu tahrip olan ve acı çeken halk, bu yaşanan olayların tüm sorumlusunu Süperman olarak görüyor. Bruce Wayne'nin de genel olarak halkın düşündüğünü düşünüyor ve Süperman'e olan öfkesi karşı konulamaz bir hal alıyor. Her geçen gün Süperman'in savaştığı kişiler sebebiyle tüm şehrin yıkılması ve kimsenin Süperman'e gücünün yetmemesi, Süperman her ne kadar iyi birisi de olsa, kontrol edilemeyen bir güçten, halk ve devlet yetkilileri nefret etmeye başlıyor. Süperman tüm bu olanlar karşısında iyiliğinin verdiği sorumluluktan dolayı, konuşulanlara kulak tıkıyor ve mahkemede yargılanmayı kabul ediyor. Batman artık Süperman'e olan öfkesini eyleme geçirmek için hazırlanıyor ve Süperman'in yenilemez bir güç olduğunu fakat bir zaafı olduğunu öğreniyor. Bunu Süperman'e karşı savaşta kullanmayı düşünüp, Süperman'i alt edebilme planları yapmaya başlıyor. Filmin devamında bu olaylar birbirini seyrediyor. Filmin konusunu üstü kapalı bir şekilde, sonunu anlatman, özetledim.

  Filmin efektleri olabilecek en iyi şekilde uygulanmış. Efekt konusunda kusursuz bir uğraş sergilenmiş. Kurgu bakımından 2,5 saate sığdırabileceklerini sığdırmaya çalışmışlar. Ayrıca film, kurgudan dolayı 2 partlık dahi olabilirmiş. Zaten açıklanana göre; filmin 40 dakikalık uzun hali DVD'de satışa sunulacakmış. Batman'in ünlü Batmobili tıpkı çizgi romandaki gibi yapılmış ve Batmobilin kullanıldığı sahneler izleyiciden tam puan almış durumda. Batman'in dövüş sahneleri çok iyi ve Christian Bale'in sürekli dayak yiyen, pasif Batman'inden daha çok, düşmana korku salan ve acımasız bir Batman var. Bu da olması gerektiği gibi Batman'e olan saygıyı artırıyor. Filmde en çok beğendiğim kısım ise, DC'nin karanlık havasının tam anlamıyla yansıtılması. Marvel filmlerinde ki gibi artık seyirciye illallah getiren, her 15 saniyede bir yapılan ergen espirilerinin olmayışıdır. Bu yüzdende sinema salonunda 10-15 yaşındaki izleyicilerden çok, daha büyük yaşlarda izleyicilerin olması olağandır. Her ne kadar 2,5 saate birden çok olayı sıkıştırmaya çalıştıkları için eleştirmenlerden çok yüksek puan alamasa da, filmdeki efektler, oyunculuklar, uyarlamanın mükemmelliği ve Batman'in, öfkeli, acımasız, karanlık tarafı, aynı zamanda adaletten şaşmaması, filmi kesinlikle izlenmesi gereken süper kahraman filmlerinin başında getiriyor.

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

Batman v Superman: Adaletin Şafağı

Batman v Superman: Adaletin Şafağı Film Afişi


Rastgele 5 Film Önerisi

RoboCop
RoboCop
(RoboCop)


Yapım:2014 - ABD
Tür:Bilim Kurgu, Aksiyon
Süre:104 dakika
Büyük Dövüş
Büyük Dövüş
(Warrior)


Yapım:2011 - ABD
Tür:Spor
Süre:140 dakika
Hobbit: Beş Ordunun Savaşı
Hobbit: Beş Ordunun Savaşı
(The Hobbit: The Battle of The Five Armies)


Yapım:2014 - ABD
Tür:Fantastik
Süre:144 dakika
Felekten Bir Gece
Felekten Bir Gece
(The Hangover)


Yapım:2009 - ABD
Tür:Komedi
Süre:100 dakika
Extracted
Extracted
(Extracted)


Yapım:2012 - ABD
Tür:Bilim Kurgu
Süre:85 dakika